Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?
(2021-12-10)

 

ile-kosztuje-projekt-domu-jednorodzinnego.jpg

 


W inwestycji jaką jest dom jednorodzinny koszt projektu stanowi zazwyczaj od 2 do 5 % całości budżetu. Projekt jest jednak ważny z kilku innych powodów. Od niego zaczyna się całą inwestycja. On determinuje jak będzie wyglądał, na ile będzie funkcjonalny i w końcu jak kosztowny w budowie, będzie nasz nowy dom. Warto więc projekt wybrać dobrze. W artykule podpowiadamy kiedy zdecydować się na projekt indywidualny a kiedy na projekt gotowy. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Wyjaśniamy też jakie dodatkowe koszty wiążą się z adaptacją projektu do naszych potrzeb i posiadanej przez nas działki.

Kiedy zdecydować się na projekt indywidualny?

Projekt indywidualny będzie z pewnością jedną z najdroższych opcji. Przygotowywany stricte według naszych wytycznych, w każdym aspekcie jest rozwiązaniem bardzo czasochłonnym dla każdej pracowni architektonicznej. W zależności od metrażu może on kosztować inwestora od kilku tysięcy zł do nawet kilkunastu tysięcy. Zazwyczaj pracownia przedstawi nam cenę jego przygotowania w przeliczeniu na m2 powierzchni domu. Znamy już wady takiego rozwiązania: wysoka cena i długi czas oczekiwania. Prace nad projektem mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Są jednak sytuacje gdy jest to jedyne rozwiązanie. Gdy dysponujemy niestandardową działką lub specyficznymi warunkami zabudowy może okazać się, że tylko projekt indywidualny pozwoli znaleźć dom jaki możemy tam zbudować. Także jeśli nasze potrzeby pod kątem funkcjonalności czy designu naszego domu są niestandardowe, może okazać się, że sprosta im tylko projekt indywidualny. Warto jednak wiedzieć, że mamy wtedy szansę zbudować dom naszych marzeń, idealnie dopasowany do naszych potrzeb i niepowtarzalny.

Projekt gotowy – wady i zalety

Większość inwestorów decyduje się jednak na projekt gotowy. W zależności od pracowni i charakteru samego projektu będzie to koszt od 2 do maksymalnie 5 tysięcy zł. Warto też wiedzieć, iż projekty popularne i często kupowane będą najtańsze. Z kolei mniej popularne, bardziej niestandardowe lub dotyczące dużych domów będą droższe. Zalety kupna projektu gotowego to:

  • niski koszt zakupu,
  • możliwość sprawdzenia jak wyglądają w rzeczywistości domu zbudowane na bazie danego projektu,
  • rzetelna wiedza związana z kosztami budowy i ewentualnymi trudnościami wynikająca z realizacji projektu przez innych inwestorów.

Wady takiego rozwiązania to zawsze konieczność adaptacji projektu do posiadanej przez nas działki, rezygnacja z części rozwiązań funkcjonalnych oraz ryzyko, iż w naszej okolicy napotkamy kilka lub kilkanaście domów identycznych jak nasz.

Zakup projektu i co dalej

Sam zakup projektu domu jednorodzinnego to nie jedyny związany z nim koszt. Musimy przeznaczyć jeszcze kwotę ok 2 do 3 tysięcy na architekta, który wykona dla nas projekt zagospodarowania przestrzennego naszej działki i wrysuje w nią zakupiony produkt. Na etapie projektu musimy też sprawdzić, czy jego realizacja będzie zgodna z posiadanymi dla naszej działki warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warto to przeanalizować przed zakupem projektu by nie zostać z projektem domu, dla którego nie otrzymamy pozwolenia na budowę. 

 

huseplan.jpg